World fitness federation   |   World body building federation

LT|EN|RU

IFBB

1970_IFBB_3m.jpg

PASAULIO KULTŪRIZMO ENCIKLOPEDIJA.

TARPTAUTINĖ KULTŪRIZMO ORGANIZACIJA – KAS TAI?

Šiandieninė federacijų gausa klaidina sportininkus bei sporto visuomenę. Sportininkai nesidomi esminiais dalykais, todėl atrodo, kad ant jų galvų gandrai susisuko lizdus ir neleidžia smegenims darbuotis. Matome, kad būtina aiškinti esminius dalykus. Protingas supras, o neprotingas toliau bendraus su gandrais.

Pasistenkite gauti atsakymus:

-        Kas yra kultūrizmo sportas šiandien?

-        Kodėl tiek daug federacijų?

-        Kas yra tarptautinė kultūrizmo federacija?

-        Ar federacija turi strateginius sporto tikslus?

I.F.B.B. SPORTINĖ FEDERACIJA. BELGRADO KONGRESAS.

IKI 1970 PASAULYJE TARPTAUTINIŲ KULTŪRIZMO FEDERACIJŲ NEBUVO.

Nuosekliai įvairiomis kalbomis su smulkmenomis įvairias tarptautines federacijas pateiksime „Pasaulinėje kultūrizmo enciklopedijoje“ („World Bodybuilding Encyclopedia“). Šiuo metu arčiausiai sporto yra I.F.B.B. (International Federation of Body Builders) federacija. Per pastaruosius tris dešimtmečius labai daug informacijos apie I.F.B.B. publikavome mūsų leidžiamuose žurnaluose „Sportinis fitnesas ir kultūrizmas“ („Sport of Fitness and Bodybuilding“, «Спортивный фитнес и культуризм») bei tarptautiniame puslapyje www.wff.lt . Dėl informacijos gausos dabar pateiskime tik esminius faktus ir tik trumpai. Ir tai, šis stipriai sutrumpintas straipsnis bus publikuojamas dalimis, kadangi dabarties informacijos skleidėjai neleidžia vienu metu talpinti didelės apimties rašinius.

1969 metais Tarptautinio olimpinio komiteto (T.O.K., I.O.C., International Olympic Committee) narys Tarptautinė sunkiosios atletikos federacija (F.I.H.C., Federation Internationale Halterophile et Culturiste, vėliau I.W.F., International Weightlifting Federation) atsisakė vadovavimo pasauliniam kultūrizmui.

Laikas bėgo. I.F.B.B. nebuvo sportinė federacija, o komercinė firma. F.I.H.C. generalinis sekretorius OSKARAS STEITAS (Oscar State, 1911-1984 m.) manė, kad reikia skubiai steigti tarptautinius juridinius reikalavimus atitinkančią tarptautinę sporto federaciją, kuri sieks narystės Tarptautinių federacijų sąjungoje (G.A.I.S.F., General Association of International Sports Federations) ir T.O.K.. Neradome paaiškinimų, kodėl pasiūlė perimti vadovavimą oficialiam pasauliniam kultūrizmo sportui komersantams BENUI  bei DŽO VEIDERIAMS, o ne savo ilgamečiui F.I.H.C. bendražygiui BOBUI HOFMANUI (Robert Collins Hoffman, 1898 - 1985 m.). Daug metų būdamas tarptautinio sporto valdininkas, OSKARAS STEITAS inicijavo pirmos oficialios tarptautinės sportinės kultūrizmo federacijos steigimą ir tai buvo I.F.B.B.. Tarp kitko, per F.I.H.C. BOBO HOFMANO iniciatyva 1963 ir 1968 metais T.S.R.S. prie „T.S.R.S. sporto ministerijos („U.S.S.R. Ministry of Sport“) buvo įkurtos tarptautinės kultūrizmo organizacijos (komisijos), tačiau dėl politinių sumetimų jos niekaip negalėjo bendradarbiauti su „Vakarais“. Apie tai kalbėsime vėliau.

F.I.H.C. pavyzdžiu OSKARAS STEITAS sukūrė I.F.B.B. federacijos konstituciją (Įstatus) bei varžybų taisykles, bei išmokė brolius VEIDERIUS ką ir kaip reikia daryti. 1970 metais Belgrade (Jugoslavija) OSKARAS STEITAS vadovavo steigiamajam I.F.B.B. federacijos kongresui. Iki šiol nėra aišku, kodėl kongresui buvo pasirinkta Jugoslavija.

Belgrade įvyko tai, kas po to keliems dešimtmečiams juridiškai pakeitė visą pasaulinio kultūrizmo veidą. Tai buvo pirmas oficialus tarptautinės I.F.B.B. sporto federacijos kongresas, kurio metu buvo įkurta I.F.B.B. federacija (I.F.B.B. International Congress, rugsėjo 4, 1970 m., Belgradas, Jugoslavija, dokumentus oficialiame I.F.B.B. federacijos puslapyje rasite šia nuoroda: http://www.ifbbpro.com/1970-congress/ bei kultūrizmo žurnale „MUSCLE BUILDER/POWER“, June, 1971).

Penkias valandas trukusio kongreso metu buvo patvirtinta I.F.B.B. federacijos konstitucija (Įstatai) ir varžybų taisyklės, išrinkti vadovaujantys organai, o kanadietis BENAS VEIDERIS (Ben Weider), OSKARO STEITO (Oscar State) siūlymu vienbalsiai išrinktas I.F.B.B. prezidentu iki gyvos galvos“ („I.F.B.B. life President“). Visi kongreso dalyviai už tai balsavo vienbalsiai. Toks žingsnis suteikė BENUI VEIDERIUI išskirtinius įgaliojimus ir užkirto kelią galimiems tolimesniems vidiniams „perversmams“ federacijoje.

Būtent asmeninis OSKARO STEITO kuravimas bei patarimai suvaidino lemiamą vaidmenį tolimesniam oficialiam I.F.B.B. federacijos pripažinimui. Kai kalbame apie „oficialų pripažinimą“, turime galvoje pripažinimą žinomų tarptautinių sporto institucijų, tokių kaip Tarptautinis olimpinis komitetas (T.O.K., I.O.C., International Olympic Committee), Nacionaliniai olimpiniai komitetai (National Olympic Committees), Tarptautinių federacijų sąjunga bei įvairių šalių sporto ministerijos.

Pagal kongreso dokumentus, naujai sukurtos I.F.B.B. federacijos nacionalinių padalinių vadovams buvo suteiktos I.F.B.B. direktorių („I.F.B.B. Directors“) pareigos. Tarp direktorių buvo išrinkti trys vadovai: be I.F.B.B. federacijos prezidento BENO VEIDERIO vyriausiojo direktoriaus pareigas gavo jo brolis DŽO VEIDERIS (Joe Weder, Chief Director), o Europos reikalų direktoriaus pareigas belgas JULIENAS BLUMERTAS (Julien Blommaert). Iš viso to galime daryti išvadą, kad to meto I.F.B.B. federacijai realiai vadovavo trys asmenys: broliai DŽO IR BENAS VEIDERIAI ir JULIENAS BLUMERTAS.

Straipsnis bus tęsiamas. Pakalbėsime atskirai apie pagrindines tarptautines mūsų sporto organizacijas. Ne visiems tai patiks. Smulkesnė informacija įvairiomis kalbomis tarptautiniame puslapyje www.wff.lt